Jak dobrać opony?

Energieausweis bei Autoreifen, Mechaniker in AutowerkstattOd ponad 20 lat sprzedajemy opony w Poznaniu. W naszej ofercie znajdują się wszystkie rozmiary opon letnich, opon zimowych, opon całorocznych. Zapraszamy do wizyty i na profesjonalny dobór opon do Państwa samochodu.

Od listopada 2012 roku opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać specjalne etykiety z informacjami na temat ich zużycia paliwa, wydajności, przyczepności na mokrej powierzchni oraz poziomu hałasu dB (decybele).

Informacje przedstawiane na etykietach prezentowane są w sposób przejrzysty i podobny do tego jaki od wielu lat pojawia się na sprzedawanych urządzeniach AGD. Dla przykładu klasa A w przypadku zużycia paliwa oznacza najwyższe osiągi, zaś klasa G – najniższe.

W praktyce rzeczywiste osiągi różnią się w zależności od pojazdu i warunków jazdy. Realna różnica pomiędzy kompletnym zestawem opon klasy A a zestawem opon klasy G wynosi ok. 8% pod względem zużycia paliwa dla samochodów osobowych. W przypadku samochodów ciężarowych różnica pomiędzy zestawem opon klasy A do tych z klasy F może wynieść już nawet 15% różnicy.

Hamowanie na mokrej nawierzchni jest Naszym zdaniem kluczową cechą wpływającą na bezpieczeństwo podróży, mierzoną w metrach od momentu rozpoczęcia hamowania do zatrzymania pojazdu. Różnica pomiędzy ocenami A a F wynosi ponad 18 metrów dla samochodów osobowych! Dla wyniku hamowania jest to dosłowna przepaść!

Zewnętrzny hałas toczenia to hałas generowany przez opony w ruchu. Jest to element wpływający na komfort jazdy oraz przyjazność dla środowiska (im mniejszy hałas tym opona jest bardziej ekologiczna). Hałas toczenia oznacza się 3 falami, gdzie zaznaczone 3 fale oznaczają zgodność z aktualnymi przepisami, poziom niższy oznacza zgodność z przepisami przyszłymi a jedna fala oznacza poziom niższy o dodatkowe 3 decybele (prawie trzykrotnie ciszej niż przy dwóch falach).

Car mechanic, Professional car mechanic changing car wheel in auto repair service.Opony mają największy wpływ na bezpieczeństwo podczas podróżowania – są one jedynym elementem łączącym samochód z nawierzchnią!

Aby wybrać odpowiedni rodzaj opony należy odpowiedzieć sobie na parę pytań o cel do jakiego mają nam one służyć oraz budżet jaki chcemy przeznaczyć na ich zakup. Oczywiście możemy dokonać zakupu opon wielosezonowych, jednak nie spodziewajmy się że będą nam one służyły dobrze w każdych warunkach. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie dedykowanych opon letnich oraz osobnych na zimę. Co ważne: O zmianie opon decydować powinna temperatura, dla wsparcia możemy posiłkować się poniższymi wytycznymi:

Zmiany opon zimowych na letnie dokonujemy w momencie gdy średnia temperatura na zewnątrz przekroczy +10⁰ C. Jazda na oponach zimowych w temperaturze wyższej powoduje przyśpieszone zużycie bieżnika przez co znacząco skraca ich żywotność. W Polsce najczęściej moment zmiany opon na letnie wypada na marzec / kwiecień.

Zmiany opon letnich na zimowe dokonujemy w momencie gdy średnia temperatura na zewnątrz spada poniżej +10⁰ C. Od tego momentu jazda na oponach zimowych staje się po prostu dużo bardziej bezpieczniejsza. Najlepszym momentem zmiany opon na zimowe w Polsce jest zazwyczaj Październik / Listopad.

Aby dobrać lub wycenić opony do auta należy określić następujące parametry (formularz do wypełnienia – wysyłany np. na email darkgum@wp.pl):

  1. Sezon: Letni / Zimowy / Całoroczny

  2. Typ pojazdu: osobowy / ciężarowy / SUV / Terenowy

  3. Szerokość opony: podawana w mm – np. 195

  4. Profil opony: np. 65 mm

  5. Średnica opony: wartość osadzenia – np. R15

  6. Indeks prędkości:

    1. T – dla opon przewidzianych dla prędkości do 190 km/h,

    2. H – dla opon przewidzianych dla prędkości do 210 km/h

  7. Preferowana marka opon: według indywidualnych preferencji lub zaleceń.

Wyślij zapytanie do nas już dziś a oddzwonimy lub odpowiemy z ofertą na wymianę opon do twojego Auta!

Oczywiście w wyborze opon może pomóc nam informacja znajdująca się na oponach obecnie zainstalowanych w Państwa aucie (pod warunkiem, że zostały one zamontowane właściwie i zgodnie ze sztuką). Poniżej załączamy krótką grafikę obrazującą instrukcję jak poprawnie odczytać rozmiar, typ i inne symbole znajdujące się na oponie (zgodnie z PZPO):

opony